• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

ארה"ב: 3 מיליארד דולר בשנה לטיפול בדלקות אוזן תיכונה אצל ילדים

מחקר אמריקאי רחב-היקף מעלה, כי האבחון והטיפול במחלה נפוצה זו בקרב ילדים עולה לצרכני הבריאות בארה"ב כ-330 דולר לילד

דלקת אוזניים (צילום: אילוסטרציה)

דלקת אוזן תיכונה, (Acute otitis media, AOM), היא המחלה הנפוצה ביותר בקרב פעוטות וילדים בגיל הגן, ונובעת מכך שמערכת הניקוז של האוזן התיכונה עדיין אינה בשלה, מערכת החיסון אינה מפותחת דיה ועקב חשיפה גבוהה למחלות מערכת הנשימה. המחלה מטופלת בעזרת אנטיביוטיקה, ומחקר חדש שנערך באוניברסיטת קליפורניה בלוס-אנג'לס (UCLA) ובאוניברסיטת "הארווארד" מצא, כי היא עולה כשלושה מיליארד דולר מדי שנה למערכת הבריאות האמריקאית.

הצוות הרפואי-מחקרי, שפירסם את ממצאיו בגיליון החודש של The Laryngoscope, ציין כי זו הפעם הראשונה שנעשה שימוש לצורך המחקר במסד נתונים ארצי של האוכלוסייה בארה"ב. על ידי כך, התאפשרה השוואה בין ההוצאות הרפואיות של מטופלים שאובחנו עם דלקות אוזן תיכונה על ידי רופאי ילדים, לעומת מטופלים אחרים של רופאים ילדים, שהמחלה לא אובחנה אצלם.

המחקר מצא, כי סך העלות לצרכני שירותי הבריאות ולמערכת הבריאות עצמה הגיע ל-2.88 מיליארד דולר בשנה. המחברת הראשית של המחקר, פרופסור נינה שפירו, מנהלת מחלקת א.א.ג. ילדים בבית החולים "מאטל" של אוניברסיטת קליפורניה, המשמשת גם כמרצה בא.א.ג וכירורגיית ראש-צוואר בבית הספר לרפואה של UCLA, ציינה, כי למרות שמספר האירועים השנתיים של דלקות אוזן נמצא בירידה בארה"ב, מספר הילדים שעדיין לוקים בה נותר גבוה.

לדבריה, יש להכיר בהשלכות המשמעותיות שיש לבעיה רפואית זאת על בריאות הציבור. "המאמצים הנמשכים לפיקוח ובקרה על ההוצאות, ולמציאת דרכים כיצד לחסוך במשאבים מבלי לפגוע בציבור צרכני שירותי הבריאות צריכים להיות בעדיפות גבוהה", ציינה.

לצורך המחקר נבדקו תיקיהם הרפואיים של מטופלים אצל רופאי ילדים מתחת לגיל 18 על בסיס סקר ארצי שניהלה הסוכנות למחקרי בריאות ואיכות בארה"ב. מתוך 81.5 מיליון ילדים שלגביהם יש רשומות רפואיות, דגם צוות המחקר 8.7 מיליון ילדים שקיבלו טיפולים ותרופות לדלקת אוזן תיכונה. במחקר נבדקו גם נושאים כמו שיעור הביקורים אצל הרופא, מרשמי התרופות ומרשמים חוזרים שלהן – וכל אלו הושוו עם מטופליהם של רופאי ילדים שלא אובחנו כסובלים מדלקת אוזן תיכונה. נלקחו בחשבון גם גיל, מגדר, אזור, מוצא אתני ומצב הביטוח הרפואי, בין השאר.

המחקר מצא, כי מספר הביקורים אצל רופא עקב AOM היה כפול לעומת מספר הביקורים של ילדים שלא חלו במחלה. כמו כן, נרשמו 0.2 יותר ביקורים בחדר המיון בשל המחלה, ובממוצע 1.6 יותר מרשמים לתרופות – כל זאת בהשוואה לילדים שפקדו רופאים, אבל לא אובחנו כסובלים מדלקת אוזן תיכונה. עוד נמצא, כי דלקות אוזניים גורמות לעלייה בהוצאות על בריאות בשנה למשפחה – תוספת של 314 דולר לילד בעבור ביקורים אצל רופא במרפאה, ועוד 17 דולר לילד בעבור תרופות.

נושאים קשורים:  חדשות,  בריאות הציבור,  רפואה פרטית,  ארה"ב,  דלקת אוזן תיכונה,  OEM,  עלויות טיפול
תגובות