• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
צליאק

תבחין משולש מאפשר לאבחן צליאק ללא תלות בביופסיה

שילוב סרולוגיות וHLA השיג 100% ניבוי של צליאק בילדים תסמיניים

03.04.2013, 17:16

לאחר שבאופן מסורתי התבססה על ביופסיה של המעי הדק, הקריטריונים החדשים לאבחנת מחלת צליאק (כרסת) של החברה האירופאית לרפואת כבד, עיכול ותזונה בילדים (European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition, ESPGHAN) מתבססים על סמנים סרולוגיים והערך המנבא השלילי הגבוה של אנטיגן הלויקוציטים האנושי HLA non-DQ2/8 לאבחנת המחלה. מאמר, המתפרסם בגיליון חודש מרץ של כתב העת Journal of Pediatric Gastroenterology & Nutrition, בחן את הדיוק של בדיקות אלו באבחנת מחלת צליאק.

בדיקת תבחין משולש לאשה בהריון (אילוסטרציה)

בדיקת תבחין משולש לאשה בהריון (אילוסטרציה)

על מנת לבדוק את תפקוד קריטריונים אלו, סקרו החוקרים את כלל המקרים החשודים למחלת צליאק אשר עברו ביופסיה של המעי הדק בבית החולים האוניברסיטאי בוולנסיה, ספרד. במחקר נכללו כל הילדים שסבלו מתסמיני צליאק ושעברו בזמן הביופסיה בדיקות סרולוגיות כולל נוגדני IgA כנגד tissue transglutaminase ו anti-endomysial וסיווג גנוטיפ HLA.

ה"תבחין המשולש" (triple test) הוגדר כחיובי אם רמת נוגדני IgA כנגד tissue transglutaminase נמצאה מעל 10 פעמים הגבול העליון של הנורמה בנוסף לנוכחות נוגדנים מסוג anti-endomysial ואנטיגן HLA- DQ2/8.

מבין 150 הילדים שעמדו בקריטריונים, 116 נמצאו חיוביים בתבחין המשולש. מתוכם, 113 אובחנו כחולי צליאק על סמך ממצאים חיוביים בביופסיה (דירוג Marsh 2/3), תוצאה המקנה לתבחין המשולש ערך מנבא חיובי של 97.4%. גם שלושת המקרים האחרים, אשר סווגו כתוצאה חיובית-כוזבת של התבחין המשולש בשל דירוג Marsh של 0/1 בלבד של ממצאי הביופסיה, פיתחו שלושתם נזקים היסטולוגיים לאחר חשיפה לגלוטן, כך שהערך המנבא החיובי של התבחין המשולש עומד לפי החוקרים על 100%.

מבין 34 הילדים עם תוצאה שלילית בתבחין המשולש, אובחנו 22 כסובלים ממחלת צליאק, 3 אובחנו כסובלים מהמחלה אולם עדיין לא עברו תגר תזונת גלוטן ו9 סבלו ממחלות אחרות של מערכת העיכול.
לאור התוצאות המרשימות קובעים החוקרים כי במקרים נבחרים של ילדים תסמיניים עם תוצאה חיובית בתבחין המשולש, ניתן לבסס את אבחנת מחלת צליאק ללא תלות בממצאים היסטולוגיים.

מקור:
Klapp G, Masip E, Bolonio M, Donat E, Polo B, Ramos D, Ribes-Koninckx C. Celiac Disease: The New Proposed ESPGHAN Diagnostic Criteria Do Work Well in a Selected Population. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2013 Mar;56(3):251-6. doi: 10.1097/MPG.0b013e318279887b.

נושאים קשורים:  צליאק,  celiac,  אבחנה,  HLA,  מחקרים
תגובות