חדשות

ה-CDC: עונת השפעת החלה בארה"ב מוקדם מהרגיל, ייתכן שצפויה עונה קשה

החדשות הטובות: יש תאימות גבוהה בין זן נגיף השפעת שזוהה אצל החולים לזן שכלול בחיסון. דו"ח משרד הבריאות בישראל: נמשכת העלייה המתונה בפניות למרפאות קהילה עקב תחלואה דמוית שפעת

ה-CDC פרסם דוח ולפיו עונת השפעת בארה"ב החלה השנה מוקדם מהרגיל, וייתכן שזו תהיה עונת שפעת קשה. בחמש ממדינות ארה"ב מספר המקרים החשודים כשפעת גדול במיוחד, וזן הנגיף הנפוץ כעת גורם לאנשים להיות חולים יותר בהשוואה לזני נגיף השפעת האחרים. ההחמרה מורגשת בעיקר בקרב מבוגרים וקשישים. "נראה כי הולכת ומתהווה עונת שפעת קשה, אבל רק הזמן יבהיר את התמונה" הודיע ד"ר תומאס פריידן, מהנהלת ה-CDC.

שפעת (אילוסטרציה)

שפעת (אילוסטרציה)

המרכז לבקרה ומניעת מחלות מסר כי עד כה חוסנו יותר משליש מהאמריקנים (על פי הערכה 112 מיליון) וכי הפורמולה בתרכיב החיסון השנה תואמת היטב את זני הנגיף שנראו עד כה בשטח. דיווחים בדבר מספר גדול יחסית של חולי שפעת הצטברו עד כה במדינות הדרומיות אלבאמה, לואיזיאנה, מיסיסיפי, טנסי וטקסס. בדרך כלל התפרצויות דומות מתרחשות במדינות אלו רק לאחר חג המולד. כמו כן נרשמה עלייה במספר האשפוזים בבתי החולים עקב תחלואה הקשורה בשפעת. כן נרשמו שני מקרי מוות של ילדים שחלו.

הפעם האחרונה שבה עונת השפעת הרגילה החלה מוקדם מהרגיל בארה"ב, הייתה בחורף של 2004-2003. הזן הדומיננטי של הנגיף באותה עונה זהה לזה שזוהה העונה. אחד ההבדלים המרכזיים בין השפעת של אז לזו של היום הוא שבעונת 2004-2003 החיסון תאם בדוחק את הזן שגרם לרוב התחלואה. כמו כן, יש כיום יותר חיסונים וקצב התחסנות האוכלוסייה טוב יותר מבעבר, במיוחד בקבוצות הסיכון העיקריות כמו נשים הרות ועובדים במערכת הבריאות.

בארץ, דוח הניטור של משרד הבריאות לשבוע שהסתיים ב-1 בדצמבר מצביע על הנתונים הבאים :

שיעורי התחלואה הנשימתית נמוכים ומצויים בתחום הצפוי לעונה. העלייה המתונה בשיעור הפניות לרופאים ולמרפאות בקהילה בשל תחלואה דמוית שפעת נמשכת. לא חל עד כה שינוי ניכר בשיעורי הפניות למרפאות בשל דלקת ריאות.

לא חל שינוי משמעותי בשיעור הביקורים במיון ילדים ובמיון פנימי בבתי החולים בשל דלקת ריאות. אף לא אחת מתוך 39 הדגימות שנאספו במהלך השבוע האחרון ממרפאות הזקיף נמצאה חיובית לשפעת. 2 דגימות (5.1%) נמצאו חיוביות ל-RSV. בדומה, אף אחת מהדגימות שנלקחו בשבוע האחרון ממאושפזים הסובלים מתחלואה נשימתית במרכז הרפואי שיבא בתל השומר (המשמש מודל דגימה) לא נמצאה חיובית לשפעת.

נושאים קשורים:  חדשות,  שפעת,  חיסון לשפעת,  המרכז לבקרה ומניעת מחלות
תגובות