• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

גם זה קורה בישראל: בניתוח בסורוקה הוצאו 15 מגנטים ממעיו של נער

המקרה הוגדר על-ידי הרופאים כ"ייחודי וחריג"; בניתוח נכרת חלק מהמעי הדק שניזוק קשות

בניתוח, שבוצע במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, הוצאו ממעיו של נער בן 14 מערד 15 מגנטים. הניתוח בוצע במחלקה לכירורגיית ילדים בראשות פרופסור זהבי כהן. על המקרה, שהוגדר על ידי הרופאים כייחודי וחריג, נמסרו הפרטים הבאים: הנער הגיע לסורוקה והתלונן על כאבי בטן חזקים והקאות. בדיקות הדמיה שנערכו לו הראו כי בקיבה ובמעי הדק הצטבר מספר רב של גופים זרים. הטיפול הראשוני נעשה בגסטרוסקופיה, ובמהלכו הוציאו רופאי היחידה לגסטרואנטרולוגיית ילדים מקיבתו של הנער שלושה גופים זרים, שזוהו כמגנטים מוארכים. לאחר בדיקת קולונוסקופיה הוחלט בנוסף לנתח את הנער.

בניתוח בסורוקה הוצאו 15 מגנטים ממעיו של נער (אילוסטרציה)

בניתוח בסורוקה הוצאו 15 מגנטים ממעיו של נער (צילום: דוברות סורוקה)

במהלך הניתוח, שבוצע על-ידי ד"ר יוליה פוקסמן ועל-ידי ד"ר ניצה היימן-נוימן, מומחיות בכירורגיית ילדים, נאלצו המנתחות לכרות חלק מהמעי הדק, שבתוכו היו 9 מגנטים באורך של 4 ס"מ כל אחד. המגנטים נמצאו דבוקים לדופן המעי וגרמו לו נזק משמעותי. 3 מגנטים נוספים נמצאו במעי הגס והם יצאו בהמשך הטיפול באופן טבעי דרך פי הטבעת. כשבוע לאחר האשפוז שוחרר הנער לביתו במצב כללי טוב. לדבריו, לפני כשנתיים בלע 15 מגנטים כחלק מהתערבות בין נערים.

לדברי ד"ר פוקסמן "מדובר במקרה ייחודי וחריג. לרוב, כשמתקבלים ילדים ונערים בעקבות בליעת גופים זרים, מוציאים את הגופים בגסטרוסקופיה, או שהם מתקדמים דרך המעי ונפלטים מהגוף דרך פי הטבעת. במקרה הזה היה מדובר במספר רב של גופים זרים גדולים, ששהו במעי תקופה ארוכה וגרמו לו נזק רב. לא ניתן היה למנוע את הניתוח להוצאתם ולכריתה חלקית של המעי".

נושאים קשורים:  חדשות,  ילדים,  קיבה,  מעי גס,  מעי דק,  כירורגיה,  גסטרואנטרולוגיה,  המרכז הרפואי "סורוקה"
תגובות