• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

רופאי ילדים בארה"ב ממליצים: בדיקות כולסטרול החל מגיל 9

ההמלצה פורסמה ב-Pediatrics ובאתר המכון הלאומי NHLBI . תוצאות בדיקות הדם האלו יסייעו לרופאים כאשר הם תובעים מהילדים ומהוריהם לשנות את אורח החיים שלהם כדי לשפר את הבריאות

פאנל מומחים לרפואת ילדים בארה"ב ממליץ על בדיקות שגרתיות לילדים החל מגיל 9 לשם מעקב אחר חריגות ברמות הכולסטרול בדם, כפעולה מקדימה למניעת התפתחות מחלות לב. הפאנל ממליץ לבצע בדיקות לילדים בקבוצות הגיל 9–11 ו-17–21 לצורך אבחון מוקדם של הסיכון לבעיית עודף-משקל וסוכרת. ההמלצות, שהוגדרו כהנחיות לרופאים, נוסחו על-ידי צוות מהאקדמיה האמריקנית לרפואת-ילדים (AAP) וממכוני הבריאות הלאומיים של ארה"ב (NIH) – ופורסמו במוסף מיוחד של Pediatrics וכן באתר האינטרנט של המכון הלאומי האמריקני ללב, ריאות ודם (NHLBI).

מטרת בדיקות הדם לבני 9–11 היא לזהות סימנים מוקדמים לסיכון מוגבר להופעת מחלות לב, סוכרת ובעיות הנובעות מהשמנת-יתר. בראש הצוות שהכין את ההנחיות עמד ד"ר סטיבן דניאלס מה-NHLBI.

 תזונת ילדים (אילוסטרציה)

תזונת ילדים (אילוסטרציה)

ד"ר דפני סו (Hsu), ראש יחידת קרדיולוגיה-ילדים בבית החולים "מונטיפיורי" בניו-יורק, הסבירה לתקשורת בארה"ב שהבדיקות נדרשות גם משום שקשה עד כמעט בלתי אפשרי לשכנע בדיבורים בלבד את הילדים ואת הוריהם לשנות את אורח-חייהם ולדבוק בתזונה בריאה ובפעילות גופנית – ולכן על הרופאים לפעול. "כאשר תוצאות בדיקת הדם מראות סימנים ברורים לרמת כולסטרול גבוהה מהנורמלי, שיש בה כדי לסכן את הבריאות בטווח הרחוק", אמרה ד"ר סו, "ניתן לראות בכך 'תוספת-תחמושת' לרופא המשפחה במאמציו לשכנע את הילד ואת הוריו להכניס את כל השינויים הנדרשים לשם שמירה על בריאותו".

בעבר נוהל בדיקות לילדים לאיתור כולסטרול הונהג בארה"ב רק כשבמשפחת הילד הייתה היסטוריה של כולסטרול גבוה, מחלת לב או סוכרת.

על-פי נתוני המרכז לבקרה על מחלות (CDC), כ-65% מהאמריקנים הבוגרים ו-15% מהילדים סובלים מעודף-משקל גבוה ומהשמנת-יתר. בכמה ממדינות ארה"ב שיעור הילדים כבדי המשקל גבוה מ-30%. מומחי רפואה בארה"ב הדגישו כי ההנחיות החדשות יסייעו לזהות בשלב מוקדם ילדים שמסיבות גנטיות-תורשתיות, מועדים לרמות גבוהות של כולסטרול המסכן את בריאותם בטווח הרחוק. פחות מ- 1% מהילדים שיש להם בעיה גנטית בנושא הזה עקב פגם בחילוף חומרים, ציינו חברי הפאנל, יכולים לשפר את מצבם באמצעות תרופות בלבד להורדת רמת הכולסטרול.

נושאים קשורים:  חדשות,  כולסטרול,  מחלות לב,  עודף משקל,  השמנת יתר
תגובות