ברונכיטיס אאוזינופילית נון-אסטמתית

תוספת של מונטלוקאסט לסטרואיד בשאיפה יעילה במקרים של ברונכיטיס אאוזינופילית נון-אסטמתית

במחקר זה נמצא כי תוספת מונטלוקאסט, לעומת מינון-כפול של בודסונייד, יעילה במקרים של ברונכיטיס אאוזינופילית נון-אסתמתית ועשויה להוביל להפחתת מינון הסטירואידים

08.08.2011, 09:37

בודסונייד במינון של 800 מק"ג/יום, מוצע בדרך כלל כטיפול לברונכיטיס אאוזינופילית נון-אסטמתית (NAEB). בעבר הודגם כי לטיפול מוסף במונטלוקאסט לחולי אסטמה, יש השפעות אנטי-דלקתיות ממכרות לקורטיקוסטרואידים בשאיפה (ICS), אך לא ידוע אם השפעות אלו ניתנות לאקסטרפולציה ל-NAEB.

מטרת הניסוי הייתה לחקור את היעילות ואת הסבילות של טיפול מוסף במונטלוקאסט בהשוואה ל-ICS במינון כפול, לצורך דיכוי אאוזינופיליה בדרכי הנשימה והפחתת חומרת השיעול במקרים של NAEB. בניסוי מבוקר ואקראי, 26 חולי NAEB לא מעשנים, שלא טופלו קודם בסטרואידים ושסובלים משיעול כרוני, טופלו ב-800 מק"ג/יום של בודסונייד או 400 מק"ג/יום של בודסונייד ומונטלוקאסט 10 מ"ג/יום, למשך 4 שבועות.

סולם אנלוגי ויזואלי של שיעול (CVAS) ויחס דיפרנציאלי של אאוזינופילים בליחה (Eos) נוטרו בתחילת הניסוי, ואחרי 1, 2 ו-4 שבועות. תופעות הלוואי במהלך הטיפול תועדו. 2 הקבוצות היו בנות-השוואה לגבי גיל, פיזור מגדרי, משך השיעול, %(FEV(1 חזוי, יחס FEV(1)/FEV,יCVAS בתחילת הניסוי וממוצע גאומטרי של Eos.

שני משטרי הטיפול הפחיתו Eos ו-CVAS באופן משמעותי לכל אורך הטיפול, ונראה סילוק של אאוזינופיליה בליחה בתום הטיפול. לא נמצא הבדל משמעותי בין שתי הקבוצות בהפחתת Eos ו-CVAS, בכל נקודת זמן. שני משטרי הטיפול נסבלו היטב.

החוקרים הסיקו שטיפול מוסף במונטלוקאסט עשוי להיות תחליף יעיל ונסבל היטב למינון המוצע של ICS, לצורך טיפול ב-NAEB שלא טופלה קודם בסטרואידים, וכי הוא מוביל לדיכוי של דלקת אאוזינופילית, להפחתת חומרת השיעול ולהפחתה במינוני ICS.

מקור:

Add-on montelukast vs double-dose budesonide in nonasthmatic eosinophilic bronchitis: A pilot study: Cai C. et al., Respir Med. 2012 Jul 20. Advance Online Publication.

נושאים קשורים:  ברונכיטיס אאוזינופילית נון-אסטמתית,  בודסונייד,  מונטלוקאסט,  מחקרים
תגובות