• יו"ר: פרופ' צחי גרוסמן
  • ועד האיגוד: פרופ' אביב גולדברט
  • ועד האיגוד: פרופ' יעקב ברקון
  • ועד האיגוד: ד"ר גילת לבני
  • ועד האיגוד: ד"ר יעקב שכטר
חדשות

ועדת מומחים מטעם הIOM: אין ראיות לקשר ישיר בין חיסונים לאוטיזם או סוכרת

דו"ח מומחים אמריקני חדש סקר למעלה מ-1,000 עבודות מחקר על חיסונים לילדים ולא מצא ראיות חד-משמעיות לתופעות לוואי חמורות

מטה-אנליזה של יותר מ-1,000 מחקרים הגיעה למסקנה שקיימות בעיות בריאות אחדות, מעטות מאד, שגורמות לקשר ברור או ישיר עם חיסונים -  כך קבעה ועדת מומחים של ה- IOMי(Institute of Medicin) בדו"ח שפורסם מטעמה בוושינגטון.

ילד מקבל חיסון (אילוסטרציה)

ילד מקבל חיסון (אילוסטרציה)

הוועדה האמריקנית (שכללה 17 רופאים ומדענים בכירים) סרקה את הספרות הרפואית לגבי אפקטים שליליים אפשריים בעקבות מתן חיסונים. נמצאו ראיות משכנעות מזעריות לגבי 14 תופעות-לוואי שכוללות דלקת במוח או התעלפות או פרכוסים שחיסונים מסוימים עשויים לגרום, אבל הם כולם מתרחשים באופן מאד נדיר .

כן נמצאו אינדיקציות אולם על בסיס נתונים מצומצם ולא ברור, לגבי הקשר בין חיסונים ספציפיים אחדים לבין ארבע תופעות-לוואי כמו תגובה אלרגית או כאב-מפרקים זמני. עם זאת קבעה הועדה שאין שום ראייה לקשר בין חיסוני מניעה ומצבים בריאותיים חמורים שבשעתו עוררו דאגה כמו סוכרת-נעורים (סוכרת מסוג 1) או אוטיזם.

הועדה בחנה את שאלת החיסון המשולש לילדים (MMR – חצבת, חזרת, אדמת) שעשוי לעורר התקף חום במקרים אינדיווידואליים אחדים "אבל לאפקטים הללו, כמעט תמיד, אין השלכות ארוכות טווח", הדגיש דו"ח המומחים.

עוד מצוין בדו"ח כי במקרים מאד נדירים יתכן שה-MMR גם יגרום לדלקת מוח אבל אצל אנשים אחדים עם חסר חמור במערכת החיסונית. בקרב מיעוט, חיסון נגד נגיף אבעבועת רוח (Varicella) עלול לגרום לדלקת-ריאות, הפטיטיס, דלקת קרום המוח, שלבקת – אבל כל התופעות הללו הופיעו אצל מי שהמערכת החיסונית שלו לוקה בחסר.

הועדה גם בדקה תופעות לוואי נדירות לגבי חיסוני שפעת, הפטיטיס-B , טטנוס ו-מנינגוקוקוס שעלולים לעורר תגובות אלרגיות או תגובת-יתר לחלבון זר (אנלפילקסיס) זמן קצר מאד לאחר מתן זריקת החיסון או לגרום להתעלפות, אבל אלו מקרים נדירים מאד.

נושאים קשורים:  חדשות,  חיסון,  אוטיזם,  חיסונים ילדים,  סוכרת נעורים,  תופעות לוואי
תגובות